O Brennej

Brenna to malownicza miejscowość położona na terenie Beskidu Śląskiego oraz Pogórza Cieszyńskiego. Wraz z sąsiadującymi gminami: Ustroniem, Wisłą, Istebną i Szczyrkiem tworzy mikroregion turystyczny Beskidzka 5.

Wiosną, odwiedzający Brenną mogą podziwiać różnorodność górskiej przyrody, piękno lasów i łąk, maszerując po licznych szlakach i ścieżkach turystycznych. Lato obfituje w wiele imprez kulturalnych i sportowych oraz sprzyja wypoczynkowi nad rzeką Brennicą. Dzięki bogatej infrastrukturze sportowej oraz ukształtowaniu terenu okres ten jest idealny dla tych, którzy preferują aktywny sposób odpoczynku. Magiczna złota jesień dodaje barwy pięknym beskidzkim terenom, zachęcając do obcowania z przyrodą. Wreszcie zima, kiedy brenneńskie stoki pokrywa biały puch, mamy możliwość szusowania na nartach, snowboardzie, sankach i łyżwach. Dopełnieniem są zaś niezapomniane kuligi z ogniskami i biesiadami.


Brenna to miejscowość turystyczna położona wzdłuż brzegu rzeki Brennicy zewsząd otoczona jest dziką przyrodą i oferuje wyjątkowe walory wypoczynku w czystym ekologicznie terenie, w wysokogórskim klimacie. Dookoła mamy szczyty Beskidu Śląskiego. Miejscowość posiada znakomite oznakowanie szlaków górskich które biorą tu swój początek i wiodą na:

  Szlak na Przełęcz Karkoszczonka

  1 godz. pieszo (4,1 km) - tam znajduje się regionalna chata z kuchnią dla każdego, a z tego miejsca już kawałek do Szczyrku

  Szlak na Błatnią

  1 godz. 20 min. pieszo (5,0 km) - tam znajduje się Ranczo Błatnia w którym można pojeździć konno oraz zamówić np. pieczonego barana www.ranczoblatnia.pl oraz schronisko PTTK www.blatnia.pl

  Szlak na Grabową

  2 godz. pieszo (tzw. Bajkowy szlak Utopca 7,5 km) - tam znajduje się chata Grabowa z wyśmienitą kuchnią

  Szlak na Klimczok

  2 godz. pieszo (6,6 km) - tam znajduje się schronisko PTTK Klimczok www.schroniskoklimczok.com.pl

  Szlak na Kotarz

  2 godz. 10 min. pieszo (8,0 km) - tam znajduję się polana kotarska z przepięknym widokiem na okoliczne stoki Beskidów.

  Szlak na Równicę

  2 godz. 20 min. pieszo (9,7 km) - tam znajduje się Koliba pod Czarcim kopytem www.czarciekopyto.pl z wyśmienita zupą borowikową w chlebie, czy też jeden z najlepszych i największych parków linowych w kraju www.parklinowy.pl to idealny sposób aktywnego spędzenia popołudnia.


  Dla aktywnych jest wiele wariantów pieszych i rowerowych wypraw od wiosny do jesieni, a zimą mamy ofertę dla narciarzy i snowboardzistów: Wyciąg Brenna Centrum „Stary Groń” 25 min Pieszo (2,1 km), Wyciągi Ski Dolina Brenna-Leśnica 1 godz. 50 min Pieszo (8,7 km), nowoczesny kompleks narciarski Beskid Sport Arena: 1 godz. 20 min Pieszo (4,9 km). Do Nowej Osady w Wiśle jest 3 godz. 30 min Pieszo (13,6 km).

  Przeczytaj więcej: Brenna Kotarz